Krystyna córka Lavransa. Tom 2. Żona

Okładka książki Krystyna córka Lavransa. Tom 2. Żona Sigrid Undset
Okładka książki Krystyna córka Lavransa. Tom 2. Żona
Sigrid Undset Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Krystyna córka Lavransa (tom 2) Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WL] powieść historyczna
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Krystyna córka Lavransa (tom 2)
Seria:
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WL]
Tytuł oryginału:
Kristin Lavransdatter. Husfrue
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1973-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1973-01-01
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Wanda Kragen
Tagi:
Norwegia szlachta saga
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Karta nr 107 / 2021 Zbigniew Gluza, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Sigrid Undset
Ocena 9,0
Karta nr 107 /... Zbigniew Gluza, Red...
Okładka książki Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu Finn Alnæs, Kjell Arild Pollestad, Karl Arvid Mortensen, Greta Dahl, Eystein Eggen, Sigurd Evensmo, Arne Garborg, Einar Gerhardsen, Gunnar Gjengset, Einar Grønlie Olsen, Francis Hagerup, Knut Hamsun, Gro Harlem Brundtland, Ingar Kaldal, Astrid Karlsmoen, Agnieszka Knyt, Britt Karin Larsen, Haakon Lie, John Lyng, Petter Moen, Moritz Nachtstern, Fridtjof Nansen, Odd Nansen, Georg Parmann, Maria Quisling, Tom Rønnow, Sigurd Senje, Arne Treholt, Sigrid Undset, Paweł Urbanik
Ocena 7,8
Droga na Półno... Finn Alnæs, Kjell A...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
973
973

Na półkach: ,

Drugi tom pisanej w latach 1920-1923 powieści Sigrid Undset "Krystyna córka Lawransa" ma tytuł "Żona". Drugi tom jest dłuższy od pierwszego, ale równie świetny, równie wybitny. Składa się z trzech części. Część pierwsza pt "Owoc grzechu" opowiada o pierwszym okresie małżeństwa Krystyny z Erlendem. Cześć druga pt. "Husaby" mówi o dalszych losach, o kolejnych latach życia Krystyny i jej najbliższych, które związane były przede wszystkim z wymienioną posiadłością. Trzecia część ma tytuł "Erlend syn Mikołaja". Akcja tej części koncentruje się wokół Erlenda, czyli męża Krystyny, który zostaje spiskowcem, zostaje pozbawiony wolności i ociera się o śmierć.
Cóż dzieje się w tym tomie? Bardzo, bardzo dużo. Na przykład Krystyna rodzi kolejne dzieci, umierają jej ojciec i matka, a Erlend zostaje wtrącony do więzienia. Tej ostatni wątek jest niezwykle ciekawy, mówi o spisku, który miał doprowadzić do tego, aby Norwegia była znów w pełni niezależnym państwem, więc miał doprowadzić do zerwania unii ze Szwecją i miał za cel obalenie króla Magnusa. Tom warto przeczytać między innymi z tego powodu, ale tych powodów jest wiele. Widać, że autorka poprzedziła napisanie tej książki długimi, rozmaitymi studiami z zakresu historii, literatury, filozofii średniowiecznej (XIII i XIV wiek) Norwegii. Książka dopracowana niemal pod każdym względem. Od strony artystycznej oraz merytorycznej to zdecydowanie górna półka europejskich powieści historyczno-obyczajowych.
Prawie wszystko znów mi się podobało. Dialogi, sposób narracji, wątki obyczajowe i historyczne, akcja powieści itp. - wszystko zasługuje na noty najwyższe lub prawie najwyższe. Od razu sięgam po tom trzeci pt. "Krzyż". Myślę, że także będzie znakomity.

Drugi tom pisanej w latach 1920-1923 powieści Sigrid Undset "Krystyna córka Lawransa" ma tytuł "Żona". Drugi tom jest dłuższy od pierwszego, ale równie świetny, równie wybitny. Składa się z trzech części. Część pierwsza pt "Owoc grzechu" opowiada o pierwszym okresie małżeństwa Krystyny z Erlendem. Cześć druga pt. "Husaby" mówi o dalszych losach, o kolejnych latach życia...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
201
92

Na półkach:

To taka książka dla której potrzeba mi więcej czasu. Żeby po nią sięgnąć musiałam wiedzieć, że mam co najmniej pół godziny na czytanie. Dała mi wiele przemyśleń i bardzo chętnie bym z kimś o niej porozmawiała, ale nie jestem w stanie jej teraz ocenić.

To taka książka dla której potrzeba mi więcej czasu. Żeby po nią sięgnąć musiałam wiedzieć, że mam co najmniej pół godziny na czytanie. Dała mi wiele przemyśleń i bardzo chętnie bym z kimś o niej porozmawiała, ale nie jestem w stanie jej teraz ocenić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
46
29

Na półkach:

Genialna książka o rodzicach i dzieciach, o małżeństwie, o relacjach z Bogiem i takich niedocenianych dziś wartościach jak lojalność, posłuszeństwo i zaufanie. Mówi o cenie samowoli i pychy, o drodze odkupienia i przebaczenia. Wszystko to osadzone w realiach czternastowiecznej Norwegii, opisanej z wielkim znawstwem i miłością, wrażliwością na liturgię i sztukę sakralną. Przekonująco oddane stosunki społeczne i gospodarka i życie codzienne, krajobrazy i stany przyrody tworzą wspaniały klimat książki. Mimo to żadną miarą nie nazwałbym ją opisem ciężkiej doli kobiety w średniowieczu. Wszystko, co dotyczy wiary i relacji międzyludzkich jest w pełni aktualne i dziś.

Genialna książka o rodzicach i dzieciach, o małżeństwie, o relacjach z Bogiem i takich niedocenianych dziś wartościach jak lojalność, posłuszeństwo i zaufanie. Mówi o cenie samowoli i pychy, o drodze odkupienia i przebaczenia. Wszystko to osadzone w realiach czternastowiecznej Norwegii, opisanej z wielkim znawstwem i miłością, wrażliwością na liturgię i sztukę sakralną....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
763
763

Na półkach:

Druga część trylogii “Krystyna córka Lavransa” nieco bardziej podobała mi się od pierwszej, ale też szału nie było. Język jakim posługuje się autorka książki, rozwlekłe opisy i dialogi mocno archetypiczne chwilowo bardzo mnie nużyły i wyłączałam się z akcji. O Ile w ogóle można powiedzieć, że w książce jest jakaś akcja.

Obserwujemy pożycie małżeńskie Krystyny i Erlenda, którzy pobrali się wbrew woli ojca dziewczyny, Lavransa. Ona rodzi mu syna za synem i przy każdym porodzie cierpi straszne katusze, ledwo uchodząc z życiem. Czy w tamtych czasach kompletnie nie znano się na antykoncepcji? Chociażby jakieś metody naturalne. Najwyraźniej dla kobiet w średniowieczu normalne było, iż “co rok to prorok”... To małżeństwo nie będzie sielanką, a dlaczego, to przekonajcie się sami.

Były narzeczony Krystyny, Szymon Darre, z którym zerwała zaręczyny, będąc wdowcem, poślubia jej młodszą siostrę Ranmorgę. Ale wiedząc jak bardzo Szymon kochał Krystynę i jak przeżył numer jaki mu wywinęła, czy możemy się spodziewać, że mimo wszystko to małżeństwo okaże się szczęśliwe?

Mocno poruszyła mnie scena, w której umierał Lavrance i żegnał się z rodziną, przyjaciółmi. Strasznie to było smutne, przejmujące. Również to w jaki sposób pod koniec życia ułożyły się jego relacje z małżonką zasługuje na uwagę. Jak wiele tam było ciepła, wybaczenia, miłości i przyjaźni.

Jest tu też sporo polityki (nuda!),bajkowych opisów urzekającej, norweskiej, surowej przyrody i codzienne czynności, obrządki, związane z codziennym funkcjonowaniem, opis relacji międzyludzkich, ale też sporo guseł i zabobonów albo dyskusyjnych metod leczenia jak na przykład dosyć powszechnie stosowane przy różnych chorobach upuszczanie krwi. Duże znaczenie w życiu ludzie odgrywa kościół i wiara, co nie przeszkadza im grzeszyć i łamać wszelkie możliwe zasady, wszak krew nie woda.

Przekonałam się, że saga o Krystynie to nie do końca moja bajka. Nie dla mnie ten typ literatury, zupełnie nie trafiło to w mój gust, przez co chwilami mocno męczyłam się przy lekturze tej książki. Trzeba jeszcze przebrnąć przez ostatni, trzeci tom i zakończyć dosyć smętną przygodę z Krystyną. I nie zamierzam nigdy ponownie sięgać po tę trylogię.

Druga część trylogii “Krystyna córka Lavransa” nieco bardziej podobała mi się od pierwszej, ale też szału nie było. Język jakim posługuje się autorka książki, rozwlekłe opisy i dialogi mocno archetypiczne chwilowo bardzo mnie nużyły i wyłączałam się z akcji. O Ile w ogóle można powiedzieć, że w książce jest jakaś akcja.

Obserwujemy pożycie małżeńskie Krystyny i Erlenda,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
564
405

Na półkach:

Przy pierwszej części napisałam że: "Nie wierzyłam, że zakocham się w prozie sprzed nieomal stu lat, osadzonej w średniowieczu gdzie anioły i demony były tak samo realne jak sąsiedzi obok. a może nawet bardziej. to jest świetnie napisana powieść, z pełnokrwistymi, ciekawymi bohaterami i niesamowicie wciągającym klimatem!"
Jeśli to możliwe druga część jest jeszcze lepsza niż pierwsza. Jeszcze bardziej realna, jakby to powiedzieć "zyciowa", obnaża tylko to że człowieczy los, nie zmienia się, a zmieniają tylko dekoracje.

Przy pierwszej części napisałam że: "Nie wierzyłam, że zakocham się w prozie sprzed nieomal stu lat, osadzonej w średniowieczu gdzie anioły i demony były tak samo realne jak sąsiedzi obok. a może nawet bardziej. to jest świetnie napisana powieść, z pełnokrwistymi, ciekawymi bohaterami i niesamowicie wciągającym klimatem!"
Jeśli to możliwe druga część jest jeszcze lepsza niż...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
247
2

Na półkach: ,

Książkę znalazłam na półce w pokoju mamy. Była zakurzona i wyglądała na starą jak świat. Przekartkowałam i stwierdziłam, że styl autorki stoi na bardzo wysokim poziomie, a opisy są malownicze i pobudzają wyobraźnie, co od razu zachęciło mnie do przeczytania. Drugi tom tak samo dobry jak pierwszy, a może nawet lepszy, bo sposób przedstawienia początku znajomości bohaterki z jej mężem wydał mi się nieco zbyt ckliwy. Poza tym ciężko mi się do czegoś przyczepić. Postacie są świetnie skonstruowane pod względem psychologicznym i zapadają na długo w pamięć. Fabuła być może nie każdemu wyda się porywająca, ponieważ akcja toczy się wolno. Autorka skupia się na zwyczajach panujących w średniowiecznej Norwegii. Gwałtowne zwroty akcji jednak są i spadają na czytelnika nagle, co sprawia że w pewnych momentach nie sposób oderwać się od książki. Powieść pełna jest faktów historycznych i momentami trudno było mi się odnaleźć pośród nich, ale na pewno osoba bardziej obeznana z historią średniowiecznej Skandynawii zrozumie je bez trudu. Mogę tylko dodać, że na pewno sięgnę po trzeci tom.

Książkę znalazłam na półce w pokoju mamy. Była zakurzona i wyglądała na starą jak świat. Przekartkowałam i stwierdziłam, że styl autorki stoi na bardzo wysokim poziomie, a opisy są malownicze i pobudzają wyobraźnie, co od razu zachęciło mnie do przeczytania. Drugi tom tak samo dobry jak pierwszy, a może nawet lepszy, bo sposób przedstawienia początku znajomości bohaterki z...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1580
1105

Na półkach: ,

Piękna, życiowa skandynawska saga. Jedyny minus, to zagęszczenie istotnych dla akcji bohaterów w kolejnych tomach, co powoduje konieczność silnego skupienia uwagi ;-)

Piękna, życiowa skandynawska saga. Jedyny minus, to zagęszczenie istotnych dla akcji bohaterów w kolejnych tomach, co powoduje konieczność silnego skupienia uwagi ;-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
57
43

Na półkach:

Książkę czytałam z przerwą na dwie inne, choć jest jeszcze ciekawsza niż tom I. Pod koniec przeżywałam losy bohaterów, jak gdyby działy się naprawdę.

Książkę czytałam z przerwą na dwie inne, choć jest jeszcze ciekawsza niż tom I. Pod koniec przeżywałam losy bohaterów, jak gdyby działy się naprawdę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1300
861

Na półkach:

Wróciłam do niej po wielu latach i tak jak kiedyś jestem nie zachwycona

Wróciłam do niej po wielu latach i tak jak kiedyś jestem nie zachwycona

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
185
185

Na półkach:

Tom drugi cyklu dość dobrze się czyta, momentami książka wciąga. Za dużo w niej jednak polityki, jak na mój gust. Nie znoszę powieści o polityce! Tom pierwszy był znacznie bardziej wciągający, a ten tom oceniam jako dobry. I tyle.

Tom drugi cyklu dość dobrze się czyta, momentami książka wciąga. Za dużo w niej jednak polityki, jak na mój gust. Nie znoszę powieści o polityce! Tom pierwszy był znacznie bardziej wciągający, a ten tom oceniam jako dobry. I tyle.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 042
  • Chcę przeczytać
    348
  • Posiadam
    230
  • Ulubione
    67
  • Literatura skandynawska
    14
  • Powieść historyczna
    13
  • Historyczne
    11
  • Teraz czytam
    11
  • Nobliści
    10
  • Literatura norweska
    9

Cytaty

Więcej
Sigrid Undset Krystyna córka Lavransa t. 2 Żona Zobacz więcej
Sigrid Undset Krystyna córka Lavransa t. 2 Żona Zobacz więcej
Sigrid Undset Krystyna córka Lavransa t. 2 Żona Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także